СПІКЕР:
Пипа Лариса Володимирівна - д.мед.н., професор, завідувачка кафедри педіатрії, акушерства та гінекології ВНМУ імені П.І. Пирогова, лікар-педіатр вищої категорії
АКТУАЛЬНІСТЬ:
Герпес вірусні інфекції мають широке розповсюдження в людській популяції, займаючи, за частотою, 3-є місце після серцево-судинної та онкологічної патології. В «доковідну еру», за даними ВООЗ, захворювання, викликані вірусами простого герпесу 1-го та 2-го типів, посідали 2-ге місце (15,8%) після грипу (35,8%) як причини смерті від вірусних інфекцій. Інфікованими хоча б одним герпес-вірусом є, принаймні, 95-98% представників сучасної людської популяції. Клінічна маніфестація можлива при первинній інфекції та, здебільшого, в імуноскомпрометованих осіб, у вагітних жінок та дітей. Особливо небезпечним є первинне інфікування вагітної жінки, оскільки під час вірусемії може відбутись трансплацентарне інфікування плода. Встановлено, що вірусемія під час вагітності призводить до 30 % спонтанних абортів у ранньому періоді, більше 50 % пізніх викиднів; при зараженні на 20 -34 -му тижні вагітності в 30 % випадків виникають передчасні пологи. За своєю тератогенністю вірус простого герпесу поступається лише вірусу краснухи, а також сприяє формуванню звичного невиношування. Досвід надання допомоги вагітним жінкам, новонародженим дітям, людям з часторецидивуючими формами герпетичної інфекції І-ІІ типів дозволить у більшості випадків попередити інфікування плода та покращити якість життя у дорослих осіб.
МЕТА ЗАХОДУ:
Представити дані щодо епідеміології, етіології, патогенезу та класифікації герпетичних інфекцій, на основі розбору клінічних випадків продемонструвати поліморфізм їх клінічних проявів, опираючись на дані зарубіжних авторів, познайомити з сучасними підходами до діагностики та лікування для опанування професійних знань та навичок щодо тактики ведення пацієнтів з герпетичними інекціями, зокрема, альфа-герпес вірусної інфекції у вагітних і новонароджених дітей, що допоможе в подальшому лікарям своєчасно діагностувати дані захворювання, призначити необхідне лікування або скерувати вчасно до інфекціоніста.
ПРАКТИЧНА ЦІННІСТЬ:
Лікарі здобудуть наступні навички:
1. розпізнавання клінічних проявів герпесу у дорослих та дітей в клінічній практиці;
2. діагностичні підходи до встановлення герпетичної інфекції І_ІІ типів у вагітних жінок, у плода, та новонароджених дітей.
3. знання що до показів для обстеження новонародженої дитини на герпетичну інфекцію та об’єму діагностичних досліджень;
4. знання схем призначення лікування герпетичної інфекції у хворих з первинним інфікуванням та рецидивуючим перебігом;
5. знати покази що до призначення противірусної терапії вагітним жінкам та новонародженим дітям;
6. вміти призначити лікування вагітній жінці, в залежності від терміну гестації, та новонародженій дитині, при підтвердженому інфікуванні на стаціонарному етапі надання допомоги.
ПИТАННЯ, ЩО БУДУТЬ РОЗГЛЯДАТИСЬ:
На прикладі клінічних випадків будуть розглянуті:
- Актуальність герпетичних інфекцій в людській популяції. Їх місце в структурі TORCH-інфекцій.
- Особливості клінічних проявів захворювань, викликаних різними герпетичними вірусами.
- Особливості перебігу альфа-герпес вірусів, зокрема, у вагітних жінок і дітей.
- Шляхи інфікування плода і морфологічні зміни, в залежності від шляхів інфікування.
- Дані про вірогідність інфікування плода в залежності від терміну гестації та первинності інфікування або рецидиву простого та геніального герпесу у вагітної жінки
- Особливості перебігу та клінічних проявів вітряної віспи у новонародженого, в залежності від терміну інфікування.
- Діагностика герпетичної інфекції: клінічні, імуногенетичні методи.
- Тактика лікування первинної герпетичної інфекції.
- Тактика лікування рецидивуючої герпетичної інфекції І і ІІ-го типу.
- Тактика ведення вагітної жінки з герпетичною інфекції, в залежності від давності її інфікування.