СПІКЕР:
Зелінська Ганна Володимирівна – доктор біологічних наук, провідний науковий співробітник ДУ «Інститут ендокринологій та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка», лікар-цитолог вищої категорії, доцент ННЦ НМУ ім. О.О. Богомольця
АКТУАЛЬНІСТЬ:
Проблема діагностики та лікування патології щитоподібної залози, в тому числі злоякісних пухлин, які є найчастішими захворюваннями ендокринної системи, залишається актуальною у сучасній медицині. Дослідженнями вітчизняних та іноземних вчених доведено, що в Україні після аварії на Чорнобильській АЕС зберігається прогресивне збільшення захворюваності на рак щитоподібної залози до теперішнього часу. Більшість випадків диференційованого раку щитоподібної залози демонструють відмінний прогноз завдяки проведенню тиреоїдектомії та радіойодтерапії. Впровадження у клінічну практику методів ультразвукового дослідження та тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії (ТАПБ) з цитологічним дослідженням сприяє виявленню пухлин (особливо мікрокарцином) на доклінічній стадії. Тому актуальними є питання своєчасної діагностики та лікування раку щитоподібної залози.
Лікарі сімейної медицини можуть стати першою ланкою своєчасної діагностики тиреоїдних патологій, в тому числі раку щитоподібної залози, на основі оцінки об’єктивного статусу пацієнта, результатів лабораторних та інструментальних досліджень. Тому, сімейному лікарю необхідно добре орієнтуватися в методах діагностики, лікуванні, та профілактиці тиреоїдних патологій. Актуальною проблемою є моніторинг та нормалізація тиреоїдного статусу у вагітних жінок, профілактика йодного дефіциту, від чого напряму залежить здоров’я матері та дитини, а також діагностика та правильна тактика при виявленні раку щитоподібної залози. Проблема збереження репродуктивного потенціалу у жінок, лікованих з приводу раку щитоподібної залози, є також актуальним питанням сучасної тиреоїдології і сімейної медицини.
МЕТА ЗАХОДУ:
Представити дані на основі розбору клінічних випадків щодо методики оцінки симптомів, демонстрації принципів діагностики та лікування пацієнтів з розповсюдженими патологіями щитоподібної залози, в тому числі злоякісними новоутвореннями; ознайомити з особливостями підходів до діагностики і лікування тиреоїдних патологій у вагітних.
ПИТАННЯ, ЩО РОЗГЛЯДАЮТЬСЯ:
На прикладі клінічних випадків будуть розглянуті клінічні особливості таких патологій щитоподібної залози, як аутоімунний тиреоїдит, хвороба Грейвса, підгострий тиреоїдит, питання їх діагностики, лікування та профілактики. Крім того, будуть розглянуті алгоритми діагностики та лікування раку щитоподібної залози, в точу числі у вагітних.
– Підвищення обізнаності населення про ризики і симптоми патології щитоподібної залози: роль сімейного лікаря;
– Які лабораторні обстеження дозволяють виявити порушення функції щитоподібної залози? Як запідозрити патології щитоподібної залози за даними УЗД?
– Коли необхідно направити пацієнта на проведення пункційної біопсії? Як і де правильно робити пункційну біопсію (ТАПБ) і чи є безпечною ця процедура? Як часто її повторювати? Як інтерпретувати цитологічне заключення? Які подальші дії лікаря?
– Розпізнавання ключових симптомів аутоімунних та гострих патологій щитоподібної залози;
– Розбір клінічних кейсів;
– Ефективні діагностичні методи для раннього виявлення раку щитоподібної залози;
– Сучасні методи лікування раку щитоподібної залози, їх особливості у вагітних;
– Профілактичні заходи для попередження розвитку дисфункцій щитоподібної залози.